muž v modrém tričku

Více o seboree

Přečtěte si, co je seborea a kdy vás může postihnout. Zjistěte také více o léčbě a o tom, jak omezit výskyt seborey.

Seborea? Seboreická dermatitida?

Seborea je dlouhodobé onemocnění kůže, převážně v místech, kde jsou nahromaděny mazové žlázy:

  • kštice, obočí, okolí úst a nosu
  • hrudník
  • na zádech mezi lopatkami
  • místa kožních záhybů

Seborea není přenosná, ale její projevy jsou velmi obtěžující. Objevují se mastnější ložiska se žlutými šupinkami, mohou tvořit až mastné krusty (strupy) doprovázené zánětlivými projevy a svěděním. Někdy může docházet i k mokvání ložiska. Projevit se může v každém věku, od kojeneckého až po dospělost (po 30. roce života se vyskytuje až v 5% populace*). Onemocněním jsou postiženi více muži díky působení hormonu testosteronu. Výskyt seborey závisí také na klimatických podmínkách: ústup potíží je přes letní měsíce, naopak zhoršení nastává v zimě.

Co má vliv na vznik seborey?

Mezi spouštěče patří:

  • stres

  • únava a deprese

  • hormonální nerovnováha

  • oslabený imunitní systém

  • obezita

  • nedostatek vitamínů skupiny B

K projevům seborey napomáhá narušená ochranná kožní bariéra a nerovnováha mikrobiálního osídlení povrchu kůže. Na vzniku onemocnění se mohou podílet některé kmeny kvasinky rodu Malassezia furfur, která se na pokožce běžně vyskytuje.

žena

Jak seboreu léčíme?

Počítejte s tím, že léčba je dlouhodobá a střídají se období klidu s obdobími nepříjemných projevů**.

Léčba je individuální a přizpůsobená potřebám pacienta. Volba účinné látky a formy léčby závisí na lokalitě, velikosti postižené plochy těla, závažnosti projevů zánětu, přítomnosti dalších bakterií či kvasinek. Přihlíží se i k účinnosti dosavadní léčby. Volí se mezi léčebnými krémy, gely nebo šampony. Oleje často používáme k odstranění krust (strupů) a šupinek.

V případě infekce ložisek seborey mikroorganismy např. Malassezia furfur, Corynebacterium minutissimum lze k léčbě použít i krém Canesten. Případnou další léčbu může doporučit až lékař**.

Prevence výskytu seborey

Důležité je vyhýbat se spouštěcím faktorům, dále pak volit šetrné přípravky k osobní každodenní hygieně, nosit oděvy z přírodních materiálů a zdravě se stravovat (dostatek vitamínů skupiny B, omezení živočišných tuků a sladkostí)*.

*Junášek M, Seboroická dermatitida, Dermatol. praxi 2015; 9(1): 6–12

**Vojáčková N, Seboroická dermatitida, diferenciální diagnostika a léčba v praxi, DERMATOLOGIE PRO PRAXI / Dermatol. praxi 2016; 10(1): 24–27 /