Co je to mykóza třísel?

Co vás postihne stejně snadno jako plíseň nohu, ale může být mnohem nepříjemnější? Odpověď je mykóza třísel, odborně Tinea inguinalis: plísňová infekce způsobená skupinou plísní zvaných dermatofyty.

Jedná se o infekci kůže, která postihuje oblast vašich slabin: genitálie, vnitřní a horní část stehen a hýždě. Mykóza třísel se projevuje zarudlou, svědivou, obvykle prstencovitě ohraničenou vyrážku. Pokud již máte plíseň nohou nebo nehtů, vzhledem k tomu, že dermatofyty se velmi snadno šíří škrábáním, existuje vyšší riziko, že vás postihne i mykóza třísel. Za normálních okolností žijí dermatofyty neškodně na pokožce, vlasech a nehtech, ale pokud se nacházejí v teplém a vlhkém prostředí, například pokud si nesvléknete zpocené oblečení, mohou se rychle rozmnožit a způsobit infekci.

Vzhledem k tomu, že vlhkost se může udržovat mezi šourkem a stehnem, postihuje mykóza třísel většinou muže a dospívající chlapce. Ti se totiž často potí a déle nosí těsné a mokré oblečení. Pokud máte nadváhu, existuje vyšší pravděpodobnost, že vás postihne mykóza třísel, protože plísním svědčí prostředí v záhybech kůže, které jsou náchylné k pocení. Mykóza třísel však může postihnout kohokoli, protože je vysoce nakažlivá. Může se přenést blízkým kontaktem s infikovanou osobou, ale také kontaminovanými ručníky, oblečením a rukama, pokud se dotknete jiných infikovaných částí těla, například nohy.

Typické příčiny mykózy třísel:

  • nošení těsného oblečení, které dráždí pokožku,

  • vlhkost z potu v oblasti rozkroku,

  • nošení mokrých plavek po dlouho dobu,

  • sdílení vlhkých ručníků nebo zpoceného oblečení,

  • blízký kontakt s nakaženou osobou.

Příznaky mykózy třísel

Usmívající se zralý muž v šedém tričku s dlouhým rukávem stojí vzpřímeně, a je šťastný po léčbě mykózy třísel přípravkem Canespor 1x denně krém

Prevence mykózy třísel

Mykóze třísel můžete zabránit dodržováním správných hygienických návyků. Po kontaktu s infikovanou osobou, po dotyku s částí těla infikovanou plísní, například nohou, nebo po aplikaci léčebného přípravku si nezapomeňte důkladně umýt ruce. Plíseň nohou je způsobena stejnými plísněmi, které zapříčiňují mykózu třísel, takže pokud vás postihla, měli byste ji začít rychle léčit, abyste zabránili jejímu rozšíření do oblasti rozkroku.

Léčíte se s mykózou třísel? Tato opatření vám pomohou se jí zbavit rychleji:

  • Postižené místo důkladně omyjte teplou vodou a mýdlem.

  • Po koupání a cvičení postiženou oblast důkladně osušte.

  • Každý den si měňte oblečení a spodní prádlo.

  • Noste volné bavlněné oblečení.

I když se vám zdá, že vaše příznaky ustupují, měli byste léčbu dokončit celou.

Další tipy: