Šťastný a usmívající se muž v bílém tričku po léčbě mykózy třísel přípravkem Canespor 1x denně krém

Více o mykóze třísel

Zjistěte, co je mykóza třísel a co ji může způsobit. Zjistěte více o léčbě, příznacích a prevenci mykózy třísel.

Co je to mykóza třísel?

Co vás postihne stejně snadno jako plíseň nohu, ale může být mnohem nepříjemnější? Odpověď je mykóza třísel, odborně Tinea inguinalis: plísňová infekce způsobená skupinou plísní zvaných dermatofyty.

Jedná se o infekci kůže, která postihuje oblast vašich slabin: genitálie, vnitřní a horní část stehen a hýždě. Mykóza třísel se projevuje zarudlou, svědivou, obvykle prstencovitě ohraničenou vyrážku. Pokud již máte plíseň nohou nebo nehtů, vzhledem k tomu, že dermatofyty se velmi snadno šíří škrábáním, existuje vyšší riziko, že vás postihne i mykóza třísel. Za normálních okolností žijí dermatofyty neškodně na pokožce, vlasech a nehtech, ale pokud se nacházejí v teplém a vlhkém prostředí, například pokud si nesvléknete zpocené oblečení, mohou se rychle rozmnožit a způsobit infekci.

Vzhledem k tomu, že vlhkost se může udržovat mezi šourkem a stehnem, postihuje mykóza třísel většinou muže a dospívající chlapce. Ti se totiž často potí a déle nosí těsné a mokré oblečení. Pokud máte nadváhu, existuje vyšší pravděpodobnost, že vás postihne mykóza třísel, protože plísním svědčí prostředí v záhybech kůže, které jsou náchylné k pocení. Mykóza třísel však může postihnout kohokoli, protože je vysoce nakažlivá. Může se přenést blízkým kontaktem s infikovanou osobou, ale také kontaminovanými ručníky, oblečením a rukama, pokud se dotknete jiných infikovaných částí těla, například nohy.

Typické příčiny mykózy třísel:

 • nošení těsného oblečení, které dráždí pokožku,

 • vlhkost z potu v oblasti rozkroku,

 • nošení mokrých plavek po dlouho dobu,

 • sdílení vlhkých ručníků nebo zpoceného oblečení,

 • blízký kontakt s nakaženou osobou.

Příznaky mykózy třísel

Mykóza třísel může být nepříjemná, otravná a můžete se kvůli ní cítit trapně, ale je důležité, abyste rozpoznali její příznaky a mohli ji tak rychle léčit. Často se objeví v podobě ohraničené zarudlé svědivé vyrážky s vyvýšenými okraji, která může být bolestivá. Vyrážka se poté šíří ze záhybů v intimních partiích ve tvaru půlměsíce na horní část stehna. Mezi další příznaky patří:

 • pocit svědění a pálení postižené oblasti,

 • odlupující se, popraskaná nebo šupinatá kůže,

 • ložiska šupinaté, zarudlé či dohněda zbarvené pokožky.

Mykóza třísel se může také rozšířit na vnitřní stranu stehen a genitálie (což má za následek svědění penisu, šourku, stydkých pysků nebo poševního vchodu), ale také do oblasti řitního otvoru.

Pokud se vyrážka do 7 dnů od zahájení léčby nezlepší, měli byste navštívit lékaře. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat také v případě, že se mykóza třísel po léčbě antimykotickými přípravky během několika týdnů vrátí.

Sebevědomý usmívající se mladý muž v šedém tričku je šťastný po léčbě mykózy třísel přípravkem Canespor 1x denně krém

Léčba mykózy třísel

Zahajte léčbu mykózy třísel ihned poté, co si všimnete příznaků, abyste zabránili šíření infekce. V opačném případě může infekce trvat měsíce. Můžete ji účinně léčit z pohodlí domova antimykotickými přípravky. Canespor 1x denně nabízí řadu přípravků, které mykózu třísel účinně vyléčí.

 • Krém Canespor 1x denně s bifonazolem – tato účinná léčba poskytuje úlevu od příznaků mykózy třísel jako je svědění a zarudnutí a měla by se aplikovat po dobu 3 týdnů.

 • Krém Canesten – tento antimykotický krém léčí infekci a poskytuje úlevu od jejích nepříjemných příznaků.

Usmívající se zralý muž v šedém tričku s dlouhým rukávem stojí vzpřímeně, a je šťastný po léčbě mykózy třísel přípravkem Canespor 1x denně krém

Prevence mykózy třísel

Mykóze třísel můžete zabránit dodržováním správných hygienických návyků. Po kontaktu s infikovanou osobou, po dotyku s částí těla infikovanou plísní, například nohou, nebo po aplikaci léčebného přípravku si nezapomeňte důkladně umýt ruce. Plíseň nohou je způsobena stejnými plísněmi, které zapříčiňují mykózu třísel, takže pokud vás postihla, měli byste ji začít rychle léčit, abyste zabránili jejímu rozšíření do oblasti rozkroku.

Léčíte se s mykózou třísel? Tato opatření vám pomohou se jí zbavit rychleji:

 • Postižené místo důkladně omyjte teplou vodou a mýdlem.

 • Po koupání a cvičení postiženou oblast důkladně osušte.

 • Každý den si měňte oblečení a spodní prádlo.

 • Noste volné bavlněné oblečení.

I když se vám zdá, že vaše příznaky ustupují, měli byste léčbu dokončit celou.

Další tipy:

 • Během sportu noste volné oblečení a vyhýbejte se syntetickým látkám.

 • Dbejte na správnou hygienu a udržujte oblast třísel v suchu, zejména po umytí nebo sportu.

 • Volte pouze bavlněné spodní prádlo a každý den ho měňte.

 • Pravidelně měňte ručníky a nepoužívejte ručníky poskytnuté ve společných prostorách.

 • Nepoužívejte stejné ručníky na infikovaná místa a zbytek těla.

 • S nikým nesdílejte své osobní věci, oblečení nebo ručníky.