Co je dermatofytóza trupu?

Dermatofytóza trupu je způsobena skupinou plísní zvaných dermatofyty, které mají na svědomí mnoho podobných plísňových infekcí kůže. Dermatofytóza trupu, odborně Tinea corporis, je plísňová infekce horní vrstvy pokožky. Obvykle se projevuje jako zarudlá nebo stříbrně zbarvená ohraničená vyrážka, která může být šupinatá, suchá, oteklá nebo svědivá.

Kruhovitá vyrážka se může směrem od středu zvětšovat, zatímco střed se hojí a vrací se i přirozená barva pokožky. Dermatofytóza trupu se může objevit kdekoli na těle, včetně hlavy (Tinea capitis), třísel (mykóza třísel) nebo nohou (plíseň nohou). Dermatofytóza na obličeji nebo na hlavě může vést k nepravidelnému vypadávání vlasů.

Jak se dermatofytóza trupu šíří?

Dermatofytóza trupu je nakažlivá a může se přenést těsným kontaktem s kontaminovanými předměty, jako je ložní prádlo, hřeben nebo ručníky, kontaktem s infikovanou osobou, zvířetem nebo – ve výjimečných případech – infikovanou půdou. Dermatofytóza trupu se také může rozšířit na různé části těla. Infekce se běžně šíří mezi dětmi a vyskytuje se také u majitelů koček a psů. Dermatofytóza trupu může postihnout zvířata, která ji přenesou na člověku dotekem.

Koho může dermatofytóza trupu postihnout?

Plíseň způsobující dermatofytózu se může snadno dostat do vrchní vrstvy pokožky, pokud je dlouho mokrá a změkne nebo pokud máte na kůži lehká poranění či oděrky. Pokud využíváte veřejné sprchy nebo navštěvujete bazény, riziko dermatofytózy trupu se u vás zvětšuje, protože plísním se daří ve vlhkém a teplém prostředí. Dermatofytóza vás může postihnout také v případě, že sdílíte hřeben nebo oblečení s infikovanou osobou.

Příznaky dermatofytózy trupu

Krém Canespor 1x denně obsahuje účinnou antimykotickou látku- bifonazol. Účinně vyléčí infekci kůže a poskytne tak úlevu od nepříjemných příznaků.

Pamatujte, že pro účinné odstranění původců plísně je důležité dokončit léčbu celou, i když příznaky poleví a připadá vám, že infekce ustupuje nebo je dokonce už pryč.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře byste měli navštívit v případě, že se dermatofytóza trupu po sedmidenním užívání antimykózních přípravků nezlepší. Měli byste také zvážit návštěvu lékaře, pokud se dermatofytóza trupu rozšířila na pokožku hlavy nebo pokud máte oslabený imunitní systém.

Pokud jste těhotná nebo starší osoba, lékař vám sdělí, zda můžete antimykotickými přípravky používat nebo vám doporučí alternativní léčbu.
 

Prevence dermatofytózy trupu

Vzhledem k tomu, že plíseň, která ji způsobuje, se vyskytuje běžně a je nakažlivá, je těžké dermatofytóze trupu předejít. Pokud však máte správné hygienické návyky, můžete snížit riziko infekce nebo přenosu dermatofytózy trupu na ostatní. Zde je několik užitečných tipů: