Plíseň nohou

Nemusíte být sportovec, aby vás postihla – plíseň nohou může mít každý z nás!

Plíseň nohou (atletická noha) je obecný název pro infekce kůže nohou, které způsobuje skupina plísní zvaná dermatofyty. Daří se jim v teplém a vlhkém prostředí jako jsou šatny a sprchy, uzavřená obuv a ponožky z umělých materiálů nebo zpocené nohy. Proto se dermatofyty mezi našimi prsty na nohou cítí jako doma. Mohou postihovat také chodidla a jejich okraje.

Žena v kraťasech si zavazuje bílé sportovní boty
Plisen nohou

Příznaky plísně nohou

Většina lidí pozoruje následující příznaky:

  • Svědění a pálení pokožky chodidel a kůže mezi prsty
  • Šupinatá, velmi suchá, popraskaná nebo olupující se kůže 
  • Praskliny, změknutí nebo zbělání kůže mezi prsty u nohou 
  • Praskající kůže mezi prsty, na chodidlech nebo patách 
  • Zápach nohou

Můžete také zaznamenat další příznaky:

  • Puchýře na kůži
  • Zánět popraskané kůže
Ikona lékařky

Zjistěte více o plísni nohou

Nejduležitější, co potřebujete o plísni na nohou vědět, je fakt, že jde o velmi nakažlivé infekční onemocnění. Mykóza vás může snadno postihnout při kontaktu kůže na kůži nebo kontaktem s kontaminovanými povrchy. Pokud se neléčí dostatečně, je mnohem pravděpodobnější, že se vrátí. Plíseň se může rozšířit z jedné postižené na další části vašeho těla. Můžete také „nakazit“ vaše blízké.

Skákající muž

Léčba plísně nohou

Účinná antimykotická léčba je nejlepší léčba plísně nohou.

Lokální antimykotika (léčivé přípravky na plíseň nanášené přímo na postiženou pokožku) představují běžný a poměrně komfortní způsob, jak se s atletickou nohou poprat. Antimykotické přípravky účinně ničí hlavní typy plísní, které způsobují infekci, včetně dermatofytů. Snadno se aplikují a jsou dost silné na to, aby pronikaly do kůže a ulevily tak od příznaků kožních plísňových onemocnění.

Atletická noha může být onemocnění smíšené – způsobují ho většinou plísně, ale může být komplikováno i bakteriální nebo kvasinkovou infekcí. Pokud již k této infekci došlo, bude nutné použít léčivé přípravky, které odstraní všechny druhy přítomných patogenních organismů. Léčivé látky, které se k léčbě atletické nohy používají, jsou například tyto:

  • Bifonazol a klotrimazol – obě se řadí mezi antimykotika, která navíc vykazují i určité antibakteriální vlastnosti

Prevence plísně nohou

Ikona visící osušky

Při sušení nohou věnujte zvláštní pozornost oblastem mezi prsty.

Ikona čistých ponožek

Denně noste čisté ponožky. Vyměňte si je po sportu nebo během horkých dnů.

Ikona zastřižených a čistých nehtů nohou

Nehty nohou mějte zastřižené a čisté, abyste zabránili šíření plísňové infekce.

Fakta o plísni nohou

Ikona veřejné sprchy

Při chůzi naboso ve veřejných sprchách, posilovnách a šatnách nebo při kontaktu s infikovanou osobou vám hrozí vyšší nebezpečí nákazy plísní nohou.

Ikona Země

Jedná se o běžný problém: plíseň nohou postihne během života více než 20* % populace. Infekce může postihnout každého, muži a starší osoby jsou však ohroženější skupinou.

Ikona rozevřené dlaně

Léčbu zahajte co nejdříve – pokud je plíseň nohou neléčená, může se rozšířit na další části těla. K tomu často dochází škrábáním. Díky tomu se pak může plisnová infekce (mykóza) rozšířit i na jiná místa, například do třísel.

*Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017