Šťastný svalnatý muž s bílým ručníkem kolem krku po léčbě opruzenin se sekundární kvasinkovou infekcí přípravkem Canesten

Více o opruzeninách

Zjistěte, co jsou opruzeniny, co je způsobuje a u koho se vyskytují. Zjistěte více o běžných příznacích kvasinkou druhotně infikovaných opruzenin, jejich léčbě a prevenci.

Co jsou opruzeniny?

Opruzeniny mohou být svědivé a dokonce bolestivé, ale nemusíte se bát, že je od někoho chytíte: nejsou nakažlivé. Opruzeniny, odborně intertrigo, jsou zánětlivé onemocnění kůže. Mají podobu načervenalé vyrážky a vyskytují se mezi záhyby kůže, kde dochází k mechanickému tření a sníženému přístupu vzduchu.

Obvykle je objevíte pod pažemi, v záhybech na krku, na zadní straně kolen, pod prsy, v oblasti rozkroku a mezi záhyby kůže na břiše. Oblasti mezi záhyby kůže jsou teplé a vlhké, což vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií.

Opruzeniny jsou často doprovázeny infekcí způsobenou kvasinkami Candida či jinými druhy plísní nebo bakterií.

Co způsobuje opruzeniny?

Mezi faktory, které mohou způsobit zánět kůže nebo jej zhoršit, patří: vlhkost, teplo, nedostatečná cirkulace vzduchu a mechanické tření kůže. K tomuto onemocnění mohou navíc přispívat pot, moč a výkaly.

Koho mohou opruzeniny postihnout?

Pravděpodobnost výskytu opruzenin se zvyšuje, pokud:

 • máte nadváhu,

 • máte cukrovku,

 • máte oslabený imunitní systém v důsledku chemoterapie nebo viru HIV,

 • máte dlahu, ortézu nebo umělou končetinu,

 • jste v teplém a vlhkém prostředí,

 • nosíte příliš těsné oblečení a těsnou obuv,

 • jste upoutáni po dlouhou dobu na lůžko.

Opruzeniny se nejčastější objevují v letních měsících nebo u lidí, kteří hodně sportují. Opruzeniny často postihují kojence. Dětské faldíky jsou sice roztomilé, ale představují také ideální prostředí pro dermatofyty. Proto je potřeba zvláště u malých zvýšené pozornosti a také potřebné jemné hygieny.

Příznaky opruzenin

Opruzeniny se nejprve projeví jako zarudlá vyrážka nebo hrbolky či skvrny v kožních záhybech. Poté se mohou objevit příznaky jako:

 • zarudlá vyrážka se šupinami na periferii,

 • bodavá bolest na kůži,

 • svědění a pálení kůže,

 • popraskaná kůže (v meziprstních prostorech rukou a nohou),

Pokud není vyrážka infikována, je obvykle symetrická. Může se objevit po obou stranách kožních záhybů, pod oběma rukama nebo oběma prsy. Zarudlá oblast se může rychle zanítit a zdrsnět. Vaše pokožka může začít praskat, krvácet, mokvat a vytvářet strupy a okolí může být šupinaté.

Pokud dojde k sekundární infekci, která může být způsobena bakteriemi, plísněmi nebo kvasinkami, opruzeniny jsou více zanícené a mohou zapáchat.

Sportovkyně s bílým ručníkem kolem krku drží láhev s vodou a usmívá se, je šťastná po léčbě opruzenin přípravkem Canesten

Léčba opruzenin

Léčba opruzenin se odvíjí od toho, zda se jedná pouze o zánětlivý stav nebo zda máte také infekci. Pokud máte opruzeniny a druhotnou mykotickou infekci, měli byste ji léčit lokálně (léčbu aplikovat přímo na kůži) antimykotickým přípravkem.

Antimykotické portfolio společnosti Bayer nabízí přípravky s různými účinnými látkami: krém Canespor 1x denně - bifonazol, krém Canesten – klotrimazol. Vhodnost těchto jednotlivých přípravků se odvíjí od závažnosti vašich příznaků a možnosti aplikace:

 • krém Canespor 1x denně s bifonazolem je lék s dvojitým účinkem. Má protizánětlivé působení a antimykotickou složku, která hubí plísňové infekce a tím poskytuje úlevu od nepříjemných příznaků.

Udržujte infikované oblasti v chladu, čisté a suché

Pokud příznaky přetrvávají, měli byste navštívit lékaře. Pokud je vaše onemocnění způsobeno nadváhou, možná bude třeba požádat lékaře o rady na hubnutí.

Pokud jste těhotná nebo starší osoba, antimykotické přípravky pro vás nemusí být vhodné. Lékař vám může doporučit alternativní léčbu.

Usmívající se mladý muž se světle zeleným ručníkem kolem krku v bílém tričku je šťastný po léčbě kvasinkami infikovaných opruzenin přípravkem canesten

Prevence opruzenin

Můžete se pokusit riziko opruzenin snížit. Tyto tipy vám mohou pomoci:

 • Udržujte pokožku v chladu, suchou a na vzduchu.

 • Při osušování pokožky ručníkem spíše poklepávejte, netřete. Tření pokožky na sucho ji může poškodit a přispět k šíření infekce.

 • Po aplikaci léčivého přípravku si vždy umyjte ruce, abyste zabránili šíření infekce.

 • Pokožku jemně umyjte, ošetřete mastmi či krémy chránící kožní bariéru.

 • Používejte mýdla a další pleťovou kosmetiku bez parfemace, abyste minimalizovali podráždění.

 • Nenoste těsný oděv nebo těsnou obuv, aby nedocházelo ke stažení daných oblastí. Pokud potničky postihly prsty nohou, noste boty s otevřenou špičkou.

 • Vyvarujte se nošení přiléhavého oděvu, který se vám může otírat o pokožku, a upřednostňujte přírodní látky (například bavlnu) před syntetickými vlákny (např. lycra a nylon), protože ty snižují množství vzduchu, které se dostane k pokožce.