Tipy pro hygienu nohou a kůže

Plísně žijí všude kolem vás – ve vzduchu, v půdě, vodě a rostlinách. Některé dokonce žijí přirozeně na vaší pokožce a mohou být prospěšné nebo škodlivé – záleží na množství. Vzhledem k tomu, že je velmi těžké se jim vyhnout, jsou plísňové infekce velmi běžné. Škodlivé plísně se mohou na vaší pokožce přemnožit, zvláště když je váš imunitní systém oslabený.

Mezi nejběžnější typy plísňových infekcí patří: plísňové onemocnění nohou, plísňové infekce nehtů, dermatofytóza a další kvasinkové infekce. Tato onemocnění jsou nakažlivá, protože plísně se mohou přenášet škrábáním z jedné části těla na druhou a také z člověka na člověka. K druhému typu přenosu dochází nejen kontaktem s pokožkou, ale také sdílením oděvů nebo ručníků a kontaktem s kontaminovanými povrchy a předměty. Proto je při prevenci plísňových onemocnění kůže tak důležité dodržování správné osobní hygieny.

Správné hygienické návyky mohou pomoci snížit riziko plísňových infekcí, zastavit vracející se infekce a také zabránit jejich šíření. Pamatujte, že plísním se daří v teplém a vlhkém prostředí, takže udržovat pokožku čistou a suchou je prvním a nejdůležitějším tipem pro prevenci.

Pokud jsou vaše hygienické návyky špatné, např. pokud se vám hodně potí nohy nebo pokud se po sprchování či koupeli důkladně neosušíte, může vám hrozit vyšší riziko plísňových infekcí.

Čisté oblečení může také pomoci infekci předcházet. Totéž platí pro ložní prádlo, které do sebe vsakuje vlhkost, když se během noci potíte – pravidelně ho měňte, abyste plísni nedopřáli teplé prostředí, kde by se mohla množit.

Plísně se běžně vyskytují v šatnách společných prostor jako jsou bazény, tělocvičny a sprchy, což jsou místa, kde je neustále teplo a vlhko. Abyste se plísňovým infekcím na těchto místech vyhnuli, doporučujeme dbát opatrnosti. Například ve společných sprchách vždy noste žabky. Kromě toho byste nikdy neměli s nikým sdílet ručníky. Vždy si přineste vlastní ručník, který po použití ve společných prostorách doma vyperte a nechte uschnout.

Pečlivě se o nohy starejte, aby vás nepostihly nebo se vám nevrátily plísňové infekce, jako je například plíseň nohou. Řiďte se těmito jednoduchými tipy:

Boty a ponožky:

 • Volte ponožky, ve kterých se vám nebudou potit chodidla. Bavlněné ponožky jsou nejlepší volba.

 • Vyvarujte se obuvi, která brání chodidlům dýchat nebo tlačí na nehty.

 • Abyste zabránili infekci, noste ve sprchách v posilovnách a bazénech sandály nebo žabky.

 • Doma si obuv sundejte, aby vaše nohy mohly dýchat.

Péče o nohy a nehty:

 • Nepoužívejte stejné nástroje na úpravu nehtů zdravých a infikovaných.
 • Pečujte o nehty nohou – mějte nehty zastřižené a čisté.
 • Pokud vlastníte nástroje na úpravu, jako jsou například nůžky, kleštičky na nehty, pilníky, holicí nástroje a lešticí bloky, přineste si je do nehtového salonu s sebou.
 • V nehtovém salonu se ujistěte, že nástroje byly po jiném klientovi řádně vyčištěny a sterilizovány.
Čisté a zdravé ženské nohy po léčbě přípravkem Canespor

Jednoduché hygienické návyky, které mohou pomoci zabránit šíření plísňových infekcí

Plísňové infekce jsou velmi nakažlivé, proto je důležité zabránit jejich šíření na jiné části těla nebo na jiného člověka. Někteří lidé jsou na plíseň náchylnější a může je postihnout dříve, jiné zase nepostihne nikdy, i když jsou v každodenním kontaktu s postiženou osobou. Jednoduché hygienické návyky vám mohou pomoci zabránit šíření plísňových infekcí.

 • Po kontaktu s infikovanou oblastí, po aplikaci léčby nebo po kontaktu s předměty a povrchy, které by mohly být infikovány, si důkladně umyjte a osušte ruce.

 • Vyhýbejte se veřejným místům, kde je větší pravděpodobnost šíření infekce.

 • Používejte své osobní věci, nesdílejte oblečení, obuv, ručníky ani ložní prádlo ani nástroje k péči o nehty.

 • Nepoužívejte stejné ručníky na infikované místo a zbytek těla.

Pokud vás postihla plísňová infekce, řada Canespor a Canesten nabízí přípravky, které vám pomohou ji vyléčit. Dodržujte hygienu, ale vyvarujte se nadměrnému mytí, protože byste si mohli podráždit pokožku. Čím dříve začnete plísňovou infekci léčit, tím lépe. Čím déle ji necháte neléčenou, tím větší škody může plíseň napáchat na vaší kůži či nehtech.