Co je plísňová infekce nehtů?

Plísňové infekce nehtů si často hned nevšimnete, v počátcích onemocnění není bolestivá a tak nemáte tendenci chodidla pravidelně kontrolovat. Je však důležité, abyste ji začali léčit ihned poté, co si všimnete příznaků, protože sama o sobě nezmizí a může se dokonce i šířit.

Plísňová infekce nehtů (odborně onychomykóza) je způsobena hlavně dermatofyty, stejnou plísní, která zapříčiňuje plíseň nohou. Plíseň nehtů se ze všech plísňových infekcí léčí nejhůře.

Existuje mnoho různých příčin plísňových infekcí nehtů. Nejrozšířenějším rizikovým faktorem je pokročilý věk. U pacientů starších 60 let je téměř 20krát vyšší riziko vzniku plísňové infekce nehtů ve srovnání s pacienty mladšími 19 let1 (zjistilo se také, že u mužů je až třikrát vyšší pravděpodobnost výskytu plísně nehtů než u žen2. Mezi další rizikové faktory patří cukrovka, nemoci způsobující špatný krevní oběh a oslabený imunitní systém.

Skutečnost, že se plísním daří v teplém a vlhkém prostředí, vás možná přivádí na myšlenku, že výskyt plísňové infekce nehtů bude převládat v tropickém podnebí. To však není pravda! Lidé žijící v tropech totiž nenosí uzavřenou obuv, která by vytvářela ideální podmínky pro rozmnožování plísně.

Plísňové infekce nehtů jsou velmi nakažlivé. K šíření infekcí nohou, včetně plísňové infekce nehtů, dochází na místech, jako jsou sprchové kouty, bazény a šatny, kde lidé chodí naboso, ale také v nehtových salonech, kde se vzhledem k počtu zákazníků používají stejné nástroje na úpravu nehtů. Kromě toho může zvýšit pravděpodobnost vzniku plísňové infekce nehtů také poranění nehtů, při kterém je narušeno spojení nehtu a kůže nebo narušena přirozená kožní bariéra.

1,2Mahmoud Ghannoum,Nancy Isham, Fungal Nail Infections (Onychomycosis): A Never-Ending Story?, Published online 2014 Jun 5. doi: 10.1371/journal.ppat.1004105

Příznaky plísňové infekce nehtů

Pokud jsou příznaky plísně nehtů závažné, podiatr může navrhnout léčebný plán, který může mít podobu odstranění neživotaschopné tkáně nehtu, topické léčby nebo perorální léčby. V nejzávažnějších případech může být infikovaný nehet chemicky nebo chirurgicky odstraněn. Jako léčbu nehtů lze doporučit také laserovou terapii.

Canespor 1x denně sada na nehty je ta nejrychlejší cesta ke zdravým nehtům. Canespor 1x denně sada na nehty je klinicky ověřená a dokáže odstranit infikované části nehtů během 2–3 týdnů. Mast v sadě Canespor 1x denně sada na nehty změkčuje infikovanou část nehtu, kterou lze poté postupně odstranit pomocí plastové škrabky, jež je součástí balení. Toto jemné odstranění obvykle trvá 2 až 3 týdny a umožňuje vám dostat se k hlavní příčině infekce, protože ve většině případů se plísňové infekce nehtů vyskytují pod nehtovou ploténkou. Zároveň působí antimykoticky díky učinné látce bifonazol.

Pokud je plísňová infekce nehtů závažná, léčba nezabírá nebo se infekce rozšířila na další nehty, měli byste navštívit lékaře. Pokud jste těhotná nebo máte cukrovku, vyhledejte před zahájením léčby lékařskou pomoc.

Smějící se muž v červené mikině

Prevence plísně nehtů

Vzhledem k tomu, že nehty rostou pomalu, může trvat dlouho, než plísňová infekce nehtů zcela zmizí. Zlepšení si totiž všimnete až poté, co doroste nový nehet. Je běžné, že se plíseň nehtů objeví znova. Můžete však učinit některá opatření, abyste jejímu návratu zabránili. Některé jednoduché změny životního stylu mohou zabránit plísňovým infekcím nehtů. Nejdůležitější je o nehty pečovat. Udržujte nehty zastřižené a čisté. Rovněž byste měli dodržovat správné hygienické návyky – myjte si často ruce, zvláště poté, co jste se dotýkali infikovaného nehtu nebo po aplikaci léčebného přípravku. Ruce vždy usušte.

Další způsoby prevence plísňových infekcí nehtů:

Plísňové infekce nehtů jsou nakažlivé, proto je důležité přijmout návyky, které zabrání jejich šíření. Zaprvé byste neměli sdílet své oblečení, obuv ani ložní prádlo s jinými lidmi. Také byste si měli vždy poté co jste se dotkli infikovaného nehtu nebo po aplikaci léčebného přípravku důkladně umýt ruce. Měli byste se vyhnout manikúře a pedikúře v salonu, protože můžete infekci přenášet dále prostřednictvím nástrojů na úpravu nehtů, které v salonu používají. Nepoužívejte stejné ručníky na infikované místo a zbytek těla, abyste zabránili přenosu infekce. Doporučujeme zmínit se o infekci vašim blízkým, aby byli opatrní a infekce se na ně nepřenesla.