Hygiena

Kožní plísňová onemocnění patří k velmi častým infekcím. Příčinou je běžná přítomnost původců mykotických onemocnění na povrchu těla a také náš životní styl. Za určitých podmínek se původci plísňových onemocnění na pokožce přemnoží a následně mohou způsobovat infekci kůže či nehtů. Mykotická kožní onemocnění jsou poměrně nakažlivá - k přenosu může dojít přímým kontaktem s pokožkou nemocného člověka, nebo dotykem s kontaminovanou plochou, oblečením, ručníkem apod.

Dodržováním vhodných hygienických návyků můžeme snížit riziko nákazy plísňovým onemocněním, případně omezit jeho šíření na další místa svého těla a samozřejmě osoby v našem okolí.

Nejdůležitějším opatřením je udržovat pokožku čistou a suchou, samozřejmostí je dostatečný přístup vzduchu. K prevenci infekce taktéž přispívá pravidelné praní oděvů, ručníků a péče o obuv.

Vaše nohy

Abyste pomohli zabránit vzniku opakovaných plísňových infekcí, například atletické nohy a plísňové infekce nehtů na prstech vašich nohou, nebo zastavit jejich šíření, dodržujte níže uvedená opatření.

Boty a ponožky

 • Vyvarujte se chození naboso ve veřejných šatnách, sprchách a plovárnách – noste žabky nebo sandály.
 • Doma si zouvejte obuv, aby vaše nohy mohly „dýchat“.
 • Všude, kde to je možné, noste sandály.
 • Noste dobře padnoucí a pohodlnou obuv – například vysoké podpatky mohou způsobit poškození přirozeného spojení nehtu s tkání pod ním, takže plísně mohou vniknout do prostoru pod nehtem.
 • Každý den noste čisté ponožky a měňte je, pokud je horko, a po sportovních aktivitách.
 • Používejte bavlněné, hedvábné nebo vlněné ponožky namísto ponožek z umělých materiálů.

Noha a péče o nehty

 • Nepoužívejte stejné pomůcky pro péči o zdravé a infikované nehty – pořiďte si dvě sady, abyste zabránili kontaminaci dosud zdravých nehtů.
 • Pečujte o nehty na prstech nohou – pravidelně je stříhejte a udržujte je čisté. Nehty je třeba stříhat nebo pilovat rovně po celé délce (nikoliv zaobleně nebo do tvaru písmene V).
 • Do salónu si přineste vlastní sadu pro péči o nehty, včetně nůžek, kleštiček, pilníčků, pomůcek na holení a vyhlazovačů.
 • Ujistěte se, že pomůcky používané k péči o nehty ve vašem kosmetickém salónu jsou řádně očištěny a sterilizovány před použitím u nového klienta.

Zabránění dalšímu šíření plísňové infekce

Plísňová kožní onemocnění jsou snadno přenosná, avšak jednoduché hygienické návyky mohou do značné míry zabránit jejich rozšíření na další části těla a ostatní osoby. Pokud již mykotickou infekcí trpíte, doporučujeme vám o tom informovat i vaše nejbližší - budou se tak moci lépe chránit před jejím přenosem. Dále uvádíme některá další opatření, která můžete učinit:

 • Po každém kontaktu s infikovaným místem nebo po aplikaci léčivého přípravku si důkladně omyjte a osušte ruce.
 • Zajistěte, aby nikdo jiný nepoužíval vaše oděvy, obuv, ručníky či lůžkoviny.
 • Nezapomeňte používat odlišné ručníky pro infikovaná místa a zbytek těla.

Hygiena, pokud již plísňovou infekcí trpíte

Pokud máte plísňovou infekci, pak jsou postižená místa často bolestivá a citlivá. Snažte se udržovat pokožku suchou a dobře větranou. Udržujte běžnou hygienu, ale příliš mytí nepřehánějte - přispívalo by to k dalšímu dráždění postižené pokožky. Po mytí se snažte pokožku vysušit proklepáním – otírání může způsobit poškození pokožky a rozšíření infekce. Můžete vyzkoušet antibakteriální mýdla, protože ta mohou někdy potlačit některé nežádoucí příznaky, například zápach. Doporučujeme používat oděvy, které se neodírají o vaši kůži, protože to může způsobit podráždění citlivých míst. Rovněž používejte prodyšné materiály, nejlépe bavlnu.

Antimykotické přípravky?

Nabízíme širokou škálu léčivých přípravků, které vám pomohou při léčbě plísňové infekce. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých typech kožních plísňových onemocnění, klikněte zde.

Top