Co je to atletická noha?

Atletická noha (odborně tinea pedis) je obecný název pro infekce kůže nohou, které jsou způsobovány skupinou plísní zvanou dermatofyty. Bují v teplých a vlhkých prostředích jako jsou šatny, sprchy, obuv a ponožky, takže se jim spokojeně žije i na vašich nohou, panují-li zde podobné podmínky. Atletická noha se obvykle objevuje mezi prsty, ale může postihovat i chodidlo a jeho okraje.

Kůži infikovanou plísní mohou dále napadat další mikroorganismy, například bakterie, a způsobovat další příznaky, mj. zápach nohou.

Atletická noha je infekční onemocnění a může se snadno šířit přímým dotykem z kůže na kůži nebo kontaktem s kontaminovanými povrchy a předměty. Sdílení kontaminovaných předmětů, jako jsou ručníky, lůžkoviny a oděvy, napomáhá šíření infekce. Veřejné sprchy, plavecké bazény a šatny jsou rovněž místy, kde se lze atletickou nohou nakazit.

Atletická noha může dále infikovat i další části povrchu těla a způsobovat například plísňové onemocnění třísel. Klikněte sem a zjistěte více o opatřeních, která můžete podniknout, abyste se ochránili před takovýmto šířením.

Znáte je?

Tinea (dermatofyty), Candida (kvasinky) a plísně představují hlavní skupiny mikroorganismů, které mohou způsobovat onemocnění kůže vašich nohou.

Top